Medelio pasirinkimas ir tinkamiausias laikas sodinimui
Sodinukų įsigyti galime įvairiausiose vietose – turguose, mugėse, medelynuose ar specialiose parduotuvėse. Čia galima įsigyti daugybę įvairių vaismedžių, vaiskrūmių, netradicinių medžių ar kitokių sodinukų. Esant tokiam gausiam pasirinkimui būtina žinoti kaip reikia pasirinkti tinkamą sodinuką ir į ką atkreipti dėmesį.
Renkantis medelį pirmiausia reiktų gerai jį apžiūrėti – patikrinti ar nėra pažeistas ir nesimato akivaizdžių ligos požymių. Medelio žievė neturėtų būti susiraukšlėjusi, o šakų galai nulinkę. Labai svarbu patikrinti sodinuko šaknis. Jos neturi būti pažeistos ar sudžiūvusios. Gerai, kai medelis turi daugiau smulkių šaknų, nes tuomet jam bus lengviau įsišaknyti. Jei pastebėjote, jog dalis šaknelių yra sulaužyta, nupjaukite jas iki sveikos vietos. Pjauti reiktų lygiai, paliekant kuo mažesnę žaizdelę (po to jas reiktų patepti specialiu tirpalu).
Medelius sodinant pavasarį reiktų palaukti kol atšils įšalusi žemė, tačiau kol dar neišbrinko pumpurai. Šiuo laikotarpiu jaunam medeliui bus lengviausia prigyti. Tačiau nepamirškite, kad kiekvienais metais oro sąlygos būna skirtingos, todėl tikslaus sodinimo laiko nėra. Lengvesnės dirvos pradžiūsta greičiau, todėl kartais galima sodinti jau ir kovo pabaigoje. Sodinant sunkesnėse dirvose reiktų šiek tiek palaukti ir sodinti nuo balandžio antrosios pusės.
Medelio kelias nuo medelyno iki sodinimo vietos
Įsigijus sodinuką taip pat labai svarbu jį tinkamai paruošti gabenimui iki sodinimo vietos. Medelį galite apdengti šlapiu skuduru, o šaknis apvynioti polietilenine plėvele, kad nenukristų tarp šaknų esanti žemė. Šaknis taip pat galima pamerkti į molio tirpalą. Svarbiausia, kad gabenimo metu šaknys būtų apsaugotos nuo perdžiūvimo.
Duobės paruošimas medeliui
Medelius sodinti galima tiek rudenį tiek pavasarį, svarbiausia prieš tai iškasti tinkamą duobę. Kuo anksčiau paruošite duobę, tuo geriau išsikedens žemė, taigi šaknims bus lengviau įsišaknyti. Duobės gylis ir plotis priklauso nuo sodinamo medžio, tačiau duobės gylis neturėtų būti mažesnis nei pusė metro, o skersmuo – vienas metras (molingame dirvožemyje reiktų kasti šiek tiek didesnes duobes).
Iškasę duobę nepamirškite gerai išpurenti joje esančią žemę, o duobės centre įstatykite kuolą prie kurio vėliau pritvirtinsite medelį. Duobės viduje galite supilti kūgio pavidalo žemių kauburį ant kurio vėliau paskleisite sodinuko šaknis. Jeigu dirva yra rūgšti, į duobę galima suberti gesintų kalkių bei durpių (sumaišius su iškastomis žemėmis), kurios padeda išsaugoti drėgmę ir neleidžia dirvai susiplūkti. Taip paruoštą duobę reiktų laistyti dar iki medelio sodinimo.
Medelio sodinimas
Atėjus laikui pirmiausia tinkamai paruoškite sodinuką. Jei reikia nukarpykite pažeistas ar per ilgas šaknis. Viską paruošę atsargiai įdėkite medelį į duobę ir pažiūrėkite, kad šaknys laisvai tilptų ir neužsilenktų. Šaknis atsargiai paskleiskite ant duobėje padaryto kauburėlio ir atsargiai užpilkite žemėmis. Pasodintą augalą reiktų šiek tiek papurtyti, kad pribirtų žemių tarp šaknų. Supilta žemė sumindžiojama ir gausiai paliejama. Naująjį medelį geriausia palieti kelis kartus (net ir tuomet jei žemė ir taip drėgna), kad drėgmė geriau įsiskverbtų tarp šaknų ir vienodai nusėstų. Palaistę atsargiai išlyginkite žemę aplink medelį ir uždenkite durpių sluoksniu.
Jeigu sodinote rudenį, tuomet medelį galite papildomai apkaupti 30 cm dirva, tai apsaugos šaknis nuo nušalimo. Pavasarį, atšilus žemei, nuimkite apkaupimą, o žemę išlyginkite.
Baigę visus darbus nepamirškite sodinuką tvirtai pririšti prie kuoliukų, nes kitaip medeliui gali pakenkti stipresni vėjai.
Kuoliukai ir medelio tvirtinimas
Pasodinę medelį nepamirškite jo tinkamai pritvirtinti, nes jaunus medelius gali siūbuoti vėjas, taip ne tik palenkdamas sodinuką, bet ir plėšydamas šaknis. Kuolą reiktų įsmeigti toje medelio pusėje iš kurios pusės yra vyraujantis vėjas (galima paruošti ne vieną, bet ir kelis kuoliukus). Medelį pririškite minkštu plaušu dvidešimties centimetrų ir vieno metro aukštyje.