10 priežasčių, kodėl verta sodinti

Apytiksliais NASA paskaičiavimais 2005 metais žemėje buvo daugiau kaip 400 milijardų medžių.. (Jei įdomu, apie tyrimą gali paskaityti). Tai reiškia, kad vienam žmogui tenka maždaug 61 medis. Tai daug ar mažai? Sunku pasakyti, tačiau gera naujiena yra ta, kad šį skaičių galime keisti.

Miesto gyventojams apie tai, kad jie yra gamtos dalis, primena čia augantys medžiai. Deja, matome, kad medžiai miršta, yra nukertami, bet jų niekas nepakeičia kitais. Mieste medžiai šiaip sau neišdygsta, tuo turi kas nors pasirūpinti.

Didelė dalis žmonių tvirtina, kad jie rūpinasi savo aplinka, bet taip pat ne ką mažiau žmonių mano, kad miesto gyventojai yra apleidę gamtą. Niekas kitas nepasirūpins mūsų parkais, kiemais, gėlių darželiais, jei ne mes patys.

10 priežasčių, kodėl verta sodinti augalus

  • Suvienyti bendro siekio kurti švarią, tvarkingą, harmoningą aplinką ir negailėdami trupučio savo laiko mes galime pasiekti nuostabių rezultatų. Bendras tikslas mus vienija, stiprina pasitikėjimą vienų kitais.
  • Medelių sodinimo ar aplinkos tvarkymo akcijų metu sutinkame veiklių, neabejingų gamtai bendraminčių. Neretai būna taip, kad žmonės panašių talkų metu susipažįsta su savo kaimynais, kurie šalia gyvena jau daug metų.
  • Parkuose galime rengti iškylas, pasivaikščioti, važinėtis dviračiais, bėgioti, žaisti kamuoliu. Grynas oras ir atsipalaidavimas gamtoje gerina mūsų sveikatą, čia gali smagiai leisti laiką neišleisdamas pinigų.
  • Žalia spalva ir tvarkinga aplinka mus teigiamai nuteikia. Medžiai teikia saugumo ir privatumo jausmą, tokioje vietoje daug maloniau ir dirbti, ir ilsėtis.
  • Žali miestai daug patrauklesni už tuos, kuriuose vyrauja niūri pilka asfalto ir betono spalva. Galime pasidžiaugti, kad Vilnius – viena žaliausių sostinių Rytų Europoje (plačiau), tačiau medžiai sensta, o žalius plotus keičia statybų aikštelės.
  • Medžiai slopina triukšmą. Neretai galime juos matyti susodintus palei gatvę – tai tarsi siena, užstojanti nuo mašinų gaudesio.
  • Vienas svarbiausių dalykų, kurį mums teikia medžiai, – švaresnis oras. Jie sugeria anglies dioksidą CO2 ir kitas nuodingas žmogaus organizmui medžiagas ir išskiria deguonį. Medžiai – tai natūralūs oro filtruotojai, dirbantys ištisą parą. Sveikas medis gali pašalinti iš oro apie 20kg CO2 per metus.
  • Medžiai saugo dirvožemį nuo erozijos, suteikia šlaitams stabilumo, taip pat žemėje išsiraizgiusios šaknys reguliuoja vandens nutekėjimus.
  • Medžiai gali padėti taupyti energiją. Šaltu metų laikotarpiu jie užstoja pastatus nuo vėjo, o vasarą šešėlyje esančioms patalpoms vėdinti išlaidos mažesnės nei toms, kurias kaitina tiesioginiai saulės spinduliai.
  • Sodinti medžius yra naudinga netgi ekonomiškai. Sutvarkyta, graži aplinka kelia pastatų vertę.

Pasodindamas medelį padovanoji savo miestui šiek tiek gyvybės ir džiugesio. Medis žaliuos net tada, kai Tavęs jau nebus. Pajuskime tą ryšį su gamta, koks buvo kadaise, kai giria buvo žmonėms maisto, saugumo teikėja ir prieglobstis nuo visokių gyvenimo negandų. Mūsų protėviai miško tyloje sugebėdavo išgirsti, kaip „…jaunas / Lapas arba žiedelis ant šakelių kraunas; <…>, kaip žvaigždelės plevena, gaili rasa krinta.“.

Susikurkime sau miesto šurmulyje bent lopinėlį akį džiuginančios žalumos!

Straipsnį rengė Diana Gabrijolavičiūtė